השפעת הפעילות הספורטיבית על מערכת החיסון והקורונה

חשוב שספורטאים ימשיכו להתאמן, בבית, בחוץ ולבד בהתאם להגבלות המותרות, אבל לא פחות חשוב להקשיב לגוף שלכם ולזכור שגם אם אתם אנשי ברזל או אולטראיסטים, חשוב לשים לב לתסמינים הראשוניים

ההשפעה של פעילות ספורטיבית על המערכת החיסונית לא לגמרי ברורה. ישנם מחקרים מרובים מזה יותר מעשור, המנסים לשפוך אור על הנושא ורובם מצליחים לאושש את התאוריה שלשמם הופקו בין אם התוצאה היא שספורט משפר את המערכת החיסונית ובין אם הוא מחליש אותה.

אף אחד לא חסין מהקרונה

אנחנו יודעים כי מצבים מסוימים, מעלים את הסיכון ללקות במחלות כמו לדוגמה מצבי דחק, לחץ או פציעה, אולם יחד עם זאת, גם ברור לחלוטין שבזמן אימונים אינטנסיביים, אנחנו חשופים גם כן יותר למחוללי מחלות. מאמר סקירה חשוב שפורסם באוקטובר 2019 במגזין Clinics in Sports Medicine מסביר את שתי התאוריות המקובלות בנושא.

עקומת J ועקומת S

התאוריות מדברות על עקומת J, או עקומת S בתיאור המצב, כאשר עקומת ה-J מכוונת למתאמנים שאינם ספורטאי עילית ומתאר את השיפור במצב החיסוני באימונים בעצימות קלה ובינונית, בעוד אימונים קשים גורמים לירידה בתפקוד המערכת החיסונית. בספורטאי עילית התאוריה הזאת אינה מדויקת ולכן מתייחסים אל עקומת ה-S, כלומר אימונים בעצימות גבוהה אינם פוגעים באופן ניכר במערכת החיסונית (המחשבה היא שאנשים בעלי יכולות כה גבוהות מראש הם בעלי מערכת חיסונית טובה יותר). בכל מקרה לאחר אימון עצים ישנה תקופה של 3-24 שעות בהן הגוף חלש יותר ואז גם חשוף יותר (תאוריית החלון הפתוח).

עקומת J ועקומת S

מה לימדה אותנו הקורונה

ספורטאים אינם חסינים מפני הנגיף, הם נדבקים בדיוק כמו כל אחד אחר. יחד עם זאת, הסיכוי לפגיעה משמעותית בספורטאים נמוך יותר, בשל היותם בדרך כלל במצב בריאותי טוב מלכתחילה. אך חשוב לזכור שני דברים: הראשון הוא שאף אחד אינו חסין ולכן חשוב להתייחס בכובד ראש לסימפטומים. הדבר השני, שבמחלת הקורונה הוכח שישנו אחוז גבוהה הרבה יותר של פגיעה בשריר הלב ולכן חשוב לא להתאמן בזמן שקיימים תסמינים כלשהם שכן יכול להיות שהם רק קצה הקרחון ולאחר ההחלמה להיבדק על ידי קרדיולוג ספורט.

תאוריית החלון הפתוח

מחקרים מרובים מנסים לשפוך אור על הנושא ורובם מצליחים לאושש את התאוריה שלשמם הופקו בין אם התוצאה היא שספורט משפר את המערכת החיסונית ובין אם הוא מחליש אותה:
Gleeson M. Immune function in sport and exercise. J Appl Physiol 2007;103:693–9.
Nieman DC. Exercise, infection and immunity. Int J Sports Med 1994;15:S131–41.
Campbell JP, Turner JE. Debunking the myth of exercise-induced immune suppression:
Redefining the impact of exercise on immunological health across the lifespan. Front Immunol 2018;9:648.

Contact Us

Свяжитесь с нами

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​